RSS
 

Archive for March, 2012

Въпрос на вкус – казахме ние, и отпихме от бирата!

26 Mar

Всеки от нас има своя любима бира. За някой светлия лагер, за други свежия вкус на плодова бира, за трети английският ейл, шоколадов малц и силна пяна. Ето и основните параметри, по които специалистите преценяват. А ние, е, ние като по-прости разчитаме на вътрешното си усещане.

Аромат  - той е важен за бирата, защото много от това, което усещаме идва от обонянието. Помирисваме бирата веднага след като я наеем ва чашата, защото иначе ароматът се променя с времето и температурата. Една от първите съставки, която ще усетим е малц. Обикновено сладък, карамелоподобен мирис, вариращ според цвета на бирата. Например, когато помирисваме ейл, може да усетим плодова или  лек карамелен аромат. Друга съставка, която може да усетим е хмел. Неговата наситеност също зависи от вида бира. Някои видове са по-скоро тревисти, борови, цветни или пикантни на мирис.

Цвят -  Както казват, по дрехите посрещат, по вкуса изпращат. За външния вид на бирата се съди по цвета, прозрачността, размера и задържането на пяната. Всяко едно от тези качества също варира в зависимост от вида пиво. В зависимост от него, цветът варира от светло сламен, през кехлибарено янтарен,  до черен. Прозрачността може да е кристална, или мъглява. Всяка една бира, трябва да има прилична пяна, съответстваща на вида й.

Вкус – За обикновения човек, именно вкусът е най-очевидното качество при преценка на бирата. Още с първата глътка ние се опитваме да определим нотките, които долавяме.

Орално усещане – Това е физическото усещане на бирата в устата. Някои прилагателни могат да се използват за да определим тялото на дадена бира – плътно, слабо, хрупкаво, меко, мазно, сухо, топло. Последното се усеща, когато има по-голямо процентно съдържание алкохол. Оралното усещане е изключително важен аспект, така че пивоварите се опитват от години да играят с него, използвайки дори вариации в температурата за постигане на по-плътно тяло.

Общо впечатление – Това е финалният щрих, който завършва оценката на бирата. Често се побира в едно изречение, което събира в себе си качествата на бирата. И най-вече показва дали ще си поръчаме още една, или ще стане любимата ни.

Наздраве!

 

неПознати факти за бирата

26 Mar

Най-скъпата бутилка бира, която някога е продавана е Tutankhamen – продадена за $ 7686. Рецептата и указанията за варене са били открити в Храма на Слънцето на Нефертити в Египет от група археолози към Университета в Кембрижд. От нея са били произведени едва 1000 бутилки.

Най-силната бира, която може да се открие на пазара е Samuel Adams’ Utopia. Кръстена е на един от основователите на Съединените щати. Алкохолното съдържание е 25%. По случайност, тя е и една от най-скъпите бири в света. Като за пинт ще трябва да платите приблизително $67.

Най-старата пивоварна в света е Вайхенщефанското абатство в Бавария. Тук се произвежда бира без прекъсване още от 1040 г.

Белгия е страната с най-много индивидуални марки бира. Там се произвеждат над 400 различни.

Скандинавската дума за „Наздраве” – Sköl произлиза от думата scole. Това е купа за пиене, наподобяваща горната половина на човешки череп. Тези купи, първоначално са били правени от истински черепи на убити във война врагове.

Преди изобретяването на термометрите, пивоварите са тествали температурата на ферментиращите напитки с палец. Твърде студено означавало, че дрождите в маята не се размножават. Прекалено горещо, значело, че ще умрат.

Първият американец, произвел лагер бира е Джон Уагнер. Това се случило през 1840 г, в малка пивоварна в задния двор на къщата му на ул. Сейнт Джон във Филаделфия. Закваската за тази първа бира, Уагнер донесъл от пивоварна в Бавария.

Сухият режим в САЩ е траел 13 години, 10 месеца, 19 дена, 17 часа, 32 и половина минути. Но кой да брои… Твърди се, че Франклин Делано Рузвелт е избран именно, защото обещал да прекрати сухия режим.

Странно, но се оказва, че жителите на Япония са любители на бирата. Сакето държи 8% от пазара на алкохолни напитки, докато бирата заслужено завоюва 60%. Най-популярната бира в Япония е Asahi Super Dry.

Учени доказаха, че не бирата причинява бирено коремче, а яденето покрай нея.

„Меден месец” произлиза от бирата! За него са виновни Вавилонците. По ония години, бащата на булката бил длъжен да снабди зет си с толкова медовина, колкото може да изпие за месец. А медовината, както всички знаем, си е чисто и просто медена бира. И ето от къде идва меденият месец. А някой си мислят за любов! И ние, но за любов към бирата!

Наздраве!

 

Beck’s първата бира в зелена бутилка!

26 Mar

„Beck’s – ключът е в теб” гласи една реклама. Какъв ключ, че попитат някои. Ами онзи, който държи в ръцете си Апостол Петър, пазител на гр. Бремен. Самото лого  е огледален образ на герба на северногерманския град. Именно там за пръв път през 1873 г. започва производството на една от най-светлите бири.

Компанията е основана от от Лудер Рутенберг, Хайнрих Бек и Томас Май под името Kaiserbrauerei Beck & May o.H.G. През 1875 г. Томас Май напуска компанията, и тя  се преименува на Kaiserbrauerei Beck & Со o.H.G. Днес е позната като Brauerei Beck & Co.

Повече от 125 г. Beck’s се прави по оригиналната си рецепта – бавна ферментация и съхранение при ниска температура.

Оставайки вярна на себе си през годините, Beck’s  се произвежда се по един и същи начин. Използват се 4те ключови природни съставки: два вида пролетен ечемик от южната част на Англия, мая, кристална вода от Ротенбургер Рин и хмел от Халертал, Южна Германия.

Всяка бутилка Бекс е произведена в съответствие с безкомпромисният немки закон за чистотата.

Характерен свеж, леко горчив вкус, преминаващ в мек послевкус. Това е запазеният вкус на Beck’s. 6 майстор-пивовари са посветили работата си до днес, в спазване на това строго наследство.

Строги от към качество, но иновативни от към идеи. Още от основаването си, Beck’s разкрепостяват мисленето си. Първначално бирата се бутилира в местните зелени бутилки за вино. Случва се така, че Beck’s са първите пивовари, използвали зелено стъкло зад а предпазят бирата си. А, самата бира е първата, продавана в зелени бутилки.

Beck’s са първите, които изнасят от Германия бира в метален кег, гарантирайки, че тя ще има същия свеж вкус при пристигането си. И тъй като пивоварната  е разположена край плавателна река, в пристанищен град, то износът й с кораб до всяка точка на света става изключително лесно. Този ключов момент определя бирата да стане международно известна.

Beck’s е немска бира № 1 по обем износ и се продава в над 100 страни. Лицензиран неин производител има дори в Намибия. Пият я в Германия, Обединеното кралство, САЩ, Италия, Австралия, България, Румъния, Русия, Украйна, Сърбия, Черна гора, Китай, Нигерия, Хрватска, Турция, Босна и Херцеговина.

Днес компанията е собственост на Anheuser-Busch InBev. Но запазвайки себе си през годините, Beck’s вдъхновява любителите си да останат верни на себе си, да направят собствен избор и да прегръщат свободата да живеят живота си.

„Остани верен на своите убеждения и следвай своя път в живота” – това е ключът, философията на марката. Космополитни, уверени, със свои идеи за живота са хората, които консумират Beck’s.

 

Бирена диета

12 Mar

Лятото наближава. Топло е. Искаш да се съблечеш. Чудиш се как ли ще ти стои ей тая ризка? Мацките ще се обръщат ли след снажното ти тяло? Зимата май забрави да поспортуваш? Е, сега?

Ох, и тази вкусна потна леденостудена бира..

Преди време говорехме за това, как може да разкараш биреното си коремче. Днес ще споделим с теб друга още по-гениална идея. Нарича се Бирена диета.

Очевидно, с настъпването на пролетта и хормоните се увеличава желанието да изглеждаш добре. Повечето около теб се опитват да са на диета. Варианти всякакви – от фитнес, през само въглехидрати, само протеини…Нашата диета е много по-проста, лесна и забавна. Ще отделим внимание към една специална храна, позната като „Течна баничка”, „течна вечеря” и т.н.

Факт: Светлата бира съдържа около 70 – 100 калории. В основата си е вода.

Факт: средно диетите предлагат дневен прием  на калории в рамките на 1200 калории за жени и 1500 за мъже. Това с цел здравословно сваляне на 2 килограма седмично. В нашата бирена диета, това се приравнява на 12 бири дневно за жените и 15 за мъжете. Постижима цел!

Факт: Алкохолът и водата в бирата са диуретици. Това води до позиви за уриниране. Сега всяко ходене до тоалетната води след себе си сериозни физически упражнения: дълбоко свиване на коленете, повдигане на бедрата /за да станеш от стола/, бърз ход към тоалетната /изключително полезен за сърцето/, навеждане /ако капакът е спуснат/ и приклякване и повдигане /ако си жена/.

Факт: Пиенето на бира реално помага да спиш дори когато не си реално уморен. Съня допълва почивката, от която се нуждае тялото, за се възстанови. Повечето проблеми могат да се преработят в състояние на сънна депривация. И в доплънение, чести са случаите, в които се озоваваш в състоянието: Как се озовах тук?. Това състояние се забелязва при събуждане. От него следва бързо ставане, жив разговор, допълнителни усилия за откриване на дрехите, обувките, и прочее; гъвкаво промушване през вратата и бягане до дома.

Факт: Бирената диета е добра за сърцето. Още след първия ден консумация на необходимото количество от 12 – 15 бутилки бира, ще усетиш странна нужда от употреба на аспирин. А според фармацевтите, той е медицинско доказана превенция на инфаркт.

Факт: Докато си на Бирена диета, може да ядеш каквото си поискаш. Единственото правило е да не консумираш храна докато не си приел поне половината необходима доза бира. По този начин храната ще се задържи много кратко в стомаха ти, а ти ще имаш възможност да упражниш отново дълбоко колянно свиване, стягане на бедрата, бърз ход, и този път навеждане надолу и свиване на стомаха.

Факт: пиенето на бира обикновено се случва в някой бар, където често се полагаш упражнения. Танцуването, например, както и гоненето на индивиди от противоположния пол. Ако искаш тренировката да е максимално пълна, опитай се да отидеш сам до бара, вместо да ползваш сервитьорката. Освен това на бара може да запознаеш още някой с чудесата на бирената диета.

Предвид всички посочени факти, предлагаме план за бирена диета. Преди да прочетеш схемата, имай предвид следното:

ВАЖНО ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Това е уикенд план, който следва да се прилага в дните петък – понеделник. През седмицата се разрешава само на най-преданите последователи.

БИРЕНА ДИЕТА

Петък: Усещаш, че нещо яко ще се случи. Отиваш до магазина и се снабдяваш с необходимото количество. Отиваш на най-якото място за пиене на бира и започва процеса на консумация /помниш, 12 за жени, 15 за мъже/.

Събота: Събуждане /както се изисква/ и търкаляне цял ден, чувствай ки себе си по-лек след излизане на всичката храна, която вчера случайно си погълнал. Особено в часовете между 19,00  и 03,00. Взимаш аспирин. Забелязваш, че някак изобщо не ти се яде.

Събота следобед: Подновяване на цикъла. Забелязваш, че апетита ти все още го няма. Може да започнеш дилема дали да не намалиш целевото количество на половина, предвид обецата на ухото от вчера. Това е добре, защото така консумацията ти ще спадне на по-малко от 1000 калории дневно, а ти все още няма да се чувстваш гладен.

Неделя сутринта: Събуждаш се за стандартния спортен ден. Диетата е изключително подходяща за футболния сезон. Макар, че може да се прилага цяла година. Консумацията в неделя се разхвърля на равни части през деня. Скоро забелязваш, че все още не си гладен. Взимаш аспирин.

Понеделник: Връщаш се на работа. Усещаш се по-слаб, добре отпочинал, учудващо лек. Отбелязваш това, и почваш подготовката за следващия уикенд.

Приятна диета!

 

Бирено коремче – още идеи как да се сбогуваш с него

12 Mar

Има ли нещо по-хубаво от стегнато женско дупе, готини цици и плосък корем.  Само бирата на корем може да се сравни с тях. Но не и бирения корем.
Ако вече си опитвал всички методи в първата част*, но резултатите са далеч от очакваните, мислим да ти дадем още някой дребен трик. Струва си да пробваш, дори и ако не си успял да се лишиш от най-важното в менюто – бирата.

Средно в една бутилка бира се ширят 100 калории. Горе долу колкото в една шоколадова бисквита. Пиенето на четири бутилки бира отива е равносилно на един Big Mac. Ами ако на вечер пийваш в компания или сам 6-7?
За да свалиш биреното коремче, трябва да изгориш всички калории, които са се захванали здраво около кръста ти. Казваш, че любовните дръжки са секси? Вярваш ли си? Ако да – добре, може да спреш до тук. Но ако четеш това, значи някои съмнения се прокрадват в главата ти.
Вместо да се харчиш за хапчета за отслабване, фитнеси и хранителни добавки, пробвай следните трикове:

Трик 1. Паркирай колата няколко пресечки встрани от дома/офиса. Така освен, че ще повървиш, ще включиш движението в ежедневието си. Но и ще спестиш пари от синята зона и зелената зона. Същото важи, ако си с градски транспорт – просто слез спирка две преди крайната. Още по-интересно ще е, ако и някоя готина мацка/младеж ти прави компания.

Трик 2. Използвай краката си вместо асансьор. Стълбите са далеч по-приятно изживяване от препълнения асаньор. И тук важи правилото за готино маце, което да се качва пред теб. Гледката си заслужава.

Трик 3. Смени кафето със зелен чай. Дава повече енергия. Чудесен е за стомаха.

Трик 4. Хапвай по-бавно. Вместо да се нагълташ като мисирка, дъвчи повече време хапките. Така ще изглеждаш по-сдържан, умерен, а и ще дадеш време на стомаха да ти каже, когато се е нахранил.

Трик 5. Помниш ли онова с пиенето на вода? Пробвай да изпиваш по една чаша преди и след сън. Така ще пречистиш организма.

Трик 6. Ако ти предстои обилна вечеря, опитай се да уговориш по-ранен час. Така хем ще дадеш време на стомаха си да преработи храната, хем ще остане време и за забавления след това.

Трик 7. Помисли как седиш на бюрото, или докато си в къщи. Един от най-добрите начини за стягане на корема е да упражняваш малко коремните си мускули. Лесно и без фитнес. Редувай стягане и отпускане на корема за по няколко секунди, без да задържаш дъх. Повтаряй същото в продължение на 5 минутки няколко пъти на ден.

Последното е изпитан женски трик. Но ако не друго, поне ще ти придаде по-мъжествен вид когато минава някоя готина колежка.

Ако нищо от това не подейства достатъчно, пробвай със секс. Той винаги помага! Ако не смъкне биреното коремче, поне няма да ти пука повече за него, щом такова готино гадже ти е вързало.
Желаем ти успех!

*?p=223

 

Биреното коремче – 8 идеи как да се сбогуваш с него.

12 Mar

Искаш наистина да впечатлиш някой? Или просто да ти е гот да се гледаш в огледалото? Или най-накрая да успееш да се проснеш по корем  в леглото?
Ако твоят случай е подобен, ще ти предложим няколко трика за сбогуване с биреното коремче, което те притеснява.
Както вече се досещаш, необходимо е да направиш някои промени в ежедневието и навиците. Обаче, диетолозите твърдят, че било лесно, веднъж щом започнеш.

Ето ги и най-популярните съвети:

Идея 1. Край с алкохола
Първото и най-очевидно нещо е да забравиш за бирата и какъвто и да било друг алкохол. Консумацията на бира и алкохолни напитки води до бирено коремче по две причини: алкохолът е калоричен и забавя метаболизма.
Това от самосебе си кара човек да качва килограми. Повишава кръвта захар и влияе върху производството на инсулин.
След време, тялото става инсулин – устойчиво. И каквото и да се случи, то не успява да преработи захарта в енергия. От там пък се трупат мазнините.

Идея 2. Намали на приема на захар
Замени сладкото с плодове и зеленчуци. Приеми захарта като враг от тъмната страна, и приеми в лоното на приятелите си пресните зарзавати. Когато ядеш зеленчуци и плодове, даваш на тялото си витамини, минерали, натурални въглехидрати, от които то има нужда. По този начин едновременно имаш енергия. А енергията помага да се отървеш от биреното коремче.

Идея 3. Увеличи Протеините и здравословните мазнини.
Замени нездравите високомастни храни с протеини и здравословни мазнини. Анатемосай телешкото и свинското, и благослови пуешките и пилешките гърди, рибата, ядките, тофуто.

Идея 4. Използвай алтернативни източници на сметана
Замени сметаната с обезмаслено кисело мляко. Ако ти се гризка сиренце, избери такова с малко мазнини.

Идея 5. Изритай пастата, пиците и наситените въглехиднарти от менюто си
Замени традиционните тестени изделия с пълнозърнест, богат на фибри хляб, овесени ядки, ръжена паста. Храната, богата на фибри не само поддържа храносмилателния тракт в добро състояние, но и намаля нивото на холестерол. Дава усещане за ситост, и спира преяждането.

Идея 6. Следи за приема на сол
Солта причинява задържане на вода  в тялото. Макар, че водата не е мазнина, тя все пак има маса. Добавя килограмчета към тежестта ни и причинява надуване, особено в областта около корема.

Идея 7. Пий повече вода
Добро правило е да пиеш около 2 литра вода дневно. Водата помага за промиване на всички части на тялото, като го окуражава да се отърве от всички кофти остатъци, токсини и неполезни вещества. Освен това водата задоволява дневната нужда на тялото от хидратация.

Идея 8. Разпределяне на менюто
Вместо да ядеш 3 пъти дневно, пробвай да хапваш малки порцийки 5-6 пъти на ден. Яденето по няколко пъти дава необходимите дози енергия в правилното време, като така се чувстваш по-малко гладен.

Разбира се, спазването на тези трикчета не е единственият фактор в борбата с биреното коремче. За по-бързи резултати се препоръчва и спортуване или упражнения 3-5 пъти седмично. И  малко кардио, разбира се, за да се изгорят мазнините около коремчето и да се стегнат мускулите.
Комбинирането на упражнения и здравословна храна ще завиши шансовете ти за дълго да се сбогувате с биреното коремче. А това пък ще ти предаде нов по.здрав и готин вид.

Следващата стъпка към успеха е: ?p=229

 

Биреното коремче като аксесоар!

12 Mar

Мъже, сега вече можете да пиете колкото бира искате, когато искате, където искате без главоболия и за малко пари!
Биреното коремче вече не е нещо, от което се чудиш как да се отървеш.  Биреното коремче е гордост. То еволюира!
Биреното коремче е задължителен аксесоар.
С него може да си носите любимата бира навсякъде – на среща, в киното, в клуба. в самолета. Вие решавате. И ако се тревожите за металдетекторите – спокойно, материалът е такъв, че едва ли ще бъде засечен.
Когато го носиш под дрехите, изглеждаш просто като пич с бирено коремче, или леко бременна, ако си дама. А на допир се чувства точно като истинска кожа.
Биреното коремче /Beerbelly/ е уникално приспособление, което е проектирано да събира почти 2,5 литра бира или други напитки. Изработено е от неопрен и се състои от две части – презрамки и мех.
Върви с пакет за запазване на температурата. На всичко отгоре, има достатъчно широк отвор за добавяне на лед. Производителите от thebeerbelly.com твърдят, че може да се използва както за студени, така и за топли напитки.
Обаче ние, нали сме ценители на хубавата бира, твърдим: Само едно – За бира! Защо да го цапаме с лепкави плодови сокове, или алкохолни изпарения. Нека налеем по няколко бири! Така де, биреното коремче си върви с името!

 

be, bee, beer

11 Mar

Март, април, май били месеците на птичките и пчеличките. Опрашване, разгонени котараци, шумолене в храстите.

Та и аз така чаках малко слънце да поизгрее над града. Да се постоплим, да се разсъблечем. Да покажем – я бедра, я цици, я бирено коремче. Кой каквото си има и му  е на сърце.

Уви, обаче вече е  неделя следобед и идеята за слънчев уикенд отиде на 3D кино в Бургас. Както и половината авери отидоха да гледат John Carter на 3D.  Аз него мислих много. Нали съм велик футболен фен. Останах в къщи. Два дена сензорна депривация – футбол и бира. Уви, вчерашните резултати бяха плачевни. Така де, нищо особено на фона на очакванията. И играта не беше на високо ниво.

Та днес, в неделя следобед се събуждам преди има няма 15 мин. С половин отворени очи отивам за кафе. И пак в леглото. Май е време да преместя леглото в кухнята до хладилника. Или да сложа хладилник до леглото за винаги студена бира. Гениално! Хората са го открили преди години. Но нали сега ставам, та мозъкът работи на много бавни обороти. А и кръвта е някъде другаде.

По същество. След малко почва неделната серия мачове. Дано да са по-добри от съботната. Ако не, винаги остава понеделник, вторник, сряда… А те се очертават интересни. Абе, всъщност, като се замисля, защо не удължа сензорната депривация с още три дена?

А така да са ми се дояли цаца, бира и пържени картофи. Може и  панирани калмари с бира. Обаче, както казах, слънцето и топлото отидоха не на капаните, а на кино в Бургас.

Остава дилемата – Man City или Man Utd. Макар, че по закона на Мърфи, NorwichWigan ще е по-як. Хайде, успех на феновете. Glory, glory Man Utd!

 

Светло хибридно пиво – Light hybrid beer

08 Mar

1. Крим /сливов, кремов/ ейл – Cream ale

Търговски марки: Genesee Cream Ale, Little Kings Cream Ale (Hudepohl), Sleeman Cream Ale, Liebotschaner Cream Ale (Lion Brewery), Dave’s Original Cream Ale (Molson), New Glarus Spotted Cow Farmhouse Ale, Wisconsin Brewing Whitetail Cream Ale

Аромат: Слаби малцови нотки. Обикновено се усеща сладък царевицоподобен мирис и ниски нива на диметилсулфид. Хмелов аромат от слаб до нулев. Може да се използват всички видове хмел. Не трябва да доминира нито малца нито хмела. В някои разновидности може да се усещат слаби етери. Липсва диацетил.

Цвят: От бледо сламен до умерено златист. Пяната е от не много до средно количество, газировката – от средно до високо. Пеноустойчивостта може да бъде не лоша, поради вложените добавки. Кристална, блестяща прозрачност.

Вкус: Хмеловата горчивина е от слабо до средно слаба. Малцовостта и сладостта от слаба до умерена, варира в зависимост от плътността и степента на ферментация. Обикновено е добре изразена. Нито хмелът, нито малцът преобладават във вкуса. Обикновено се долавя царевичен вкус от слабо до умерено, поради използването на царевични добавки, както и диметилсулфид. Финалът може да варира от известно сух до последстващо сладък. Това се дължи на царевицата, малца и захарта. Плодовите етери могат да присъстват. Отсъства диацетил.

Орално усещане: Обикновено е леко и свежо, като пълнотата може да достигне средното. Гладко усещане със степен на ферментация от средна до висока. Може да се създаде усещане за жаждоутоляващ финал. Силна газировка. Високо плътните екземпляри могат да придават усещане за слабо спиртна топлина.

Общо впечатление: Чисто, добре ферментирало, пълно вкусово американско пиво.

Любопитно: Ейлова версия на американския лагер. Произвежда се от ейлови пивовари за да се създаде конкуренция между биропроизводителите в североизточните и средно атлантическите щати. Първоначално са били известни като игристи ейл или днешен ейл. Много от разновидностите днес използват метода на кройзенинг за постигане на газировка. Традиционното хладно ферментиране не се е използвало, но някои пиворари го прилагат днес. Класическия американски крим ейл са били не много силни, като в тях е имало повече хмел, включително сухо охмеляване. Те са били по-горчиви /20-30 + IBU/.

Състав: Най-често се използват американски компоненти. Зърнена каша от 6редов малц, комбинация от шестредов и североамерикански двуредов малц. Добавките могат да са до 20% овесени ядки, 20% глюкоза или други захари при варенето. Меката вода е препоръчителна. Най-различни сортове хмел се използват за придаване на горчивина и аромат.

Параметри: OG : 1.042 – 1.055 (1.050-1.053 )
IBUs : 15 – 20 ( рядко до 25) FG : 1.006 – 1.012
SRM: 2.5 – 5 ABV: 4.2- 5.6%

2. Блонд ейл /светъл ейл – Blonde ale/

Търговски марки: Redhook Blonde, Catamount Gold, Widmer Blonde Ale, Coast Range California Blonde Ale, Fuller’s Summer Ale, Hollywood Blonde, Pete’s Wicked Summer Brew, Deschutes Cascade Golden

Аромат:  Сладък малцов мирис от средно до умерено. Незадължителна, но приемлива плодовост от слабо до умерено. Може да има хмелов аромат от слабо до средно. Липсва диацетил.

Цвят: От светложълто до тъмно златисто. Прозрачна до блясък. Бяла пяна от немного до средна, с пеноустойчивост от нелоша до добра.

Вкус: Начална мека малцова сладост, понякога може да присъстват леки загадки на малцов вкус /хляб, тост, бисквити, пшеница/. По принцип отсъства карамелов вкус. Етерите са от ниско до средно ниво, когато ги има. Вкусът на хмел е от слаб до умерен, в зависимост от сорта. Не трябва да бъде агресивен. Горчивината – от слаба до средна, но балансът обикновено е в полза на малца. Финалът е от средно сух до сладковат. Липсва диацетил.

Орално усещане: Пълнотата на вкуса е от средно лека до средно пълна. Газировката от средна до висока. Глагко усещане без рязка горчивост или трептене.

Общо впечатление: Леко, достъпно и ориентирано към мини пивоварните пиво.

Любопитно: В настоящето се произвежда в много микропивоварни и ресторанти. Съществуват регионални разновидности.

Състав: Обикновено чисто малцово. Може да съдържа до 25% пшиничен малц и слабо количество захар в качеството на добавка. Използват се всички видове хмел. Дрождите са изцяло американски, леко плодови английски или кьолш. Може да се приготвя с лагер мая или да узрява на хладно. При някои версии се добавя мед, подправки или плодове, като те добавят фонов вкус.

Параметри: OG : 1.038 – 1.054
IBUs : 15 – 28 FG : 1.008 – 1.013
SRM : 3 – 6 ABV : 3.8 – 5.5%

3. Колш /Kolsh/

Търговски марки: само в Кьолн: PJ Fruh , Hellers , Malzm u hle , Paeffgen , Sion , Peters , Dom; вносни версии, достъпни навсякъде в САЩ: Reissdorf , Gaffel, изцяло американски версии: Goose Island Summertime , Crooked River Kolsch , Harpoon Summer Beer , Capitol City Capitol Kolsch

Аромат: Малцов аромат от много слаб до нулев. Приятен, изключително фин плодов аромат /ябълка, вишна или круша/. Слабият мирис на благороден хмел не е задължителен, но може да присъства. Някои маи могат да придават незначителен винен или серен характер.

Цвят: От много бледо златисто до светло златисто. Различни разновидности са филтрирани до брилянтна прозрачност. Има тънка бяла пяна, която не се отличава с устойчивост.

Вкус: Мек, закръглен вкус, включващ тънък вкусов баланс между меки, но при това ферментирали малц, почти незабележими  плодова сладост и горчивина от средно ниска до средна с тънка сухост и незначително стягане във финала. Една две разновидности притежават осезаем малцово-сладък характер. Други могат да имат лек серно-дрождов характер, който подчертава баланса между сухостта и вкуса. Трети притежават лек вкус на пшеница. Всички останали са с с много чист вкус без диацетил или фузелово масло.

Орално усещане: Гладко и свежо. Лека пълнота, като при някои видове може да бъде средно-лека до пълна. Средна газировка. Висока ферментация.

Общо впечатление: Чисто, свежо, изкусно балансирано пиво, обикновено с много тънък плодов вкус и аромат. Приглушена, усещаща се на всички сетива  малцовост, която възбужда усещане за приятен освежаващ финален привкус. Нетренираният дегустатор може леко да приеме това пиво за светъл лагер, пилзнер или блонд ейл.

Любопитно: Колшът се явява наименование, защитено от Кьолската конвенция и производството му е ограничено до около 20 пивоварни в самия Кьолн. Конвенцията определя това пиво като светло, с подчертан хмелов характер. Продава се във високи 200 мл. Чаши, наречени Stange. Всеки бирен завод в Кьолн произвежда избира от различен характер, и всеки интерпретира конвенцията различно. Трябва да се спомене, че има пределен диапазон на вариациите. По-сухите разновидности може да са по-хмелови, или по-горчиви. Има относително кратък срок на годност. Ако престои повече, се забелязват дефекти, в следствие на окислението. Няколко пивоварни н Кьолн /например Дом и Хелес/ произвеждат млади, нефилтрирани версии, известни като Weiss.

Състав: Немски благороден хмел /Халертау, тананг, Шпалт или Херсбрюкер/. Немски пилсл или пейл малц. Високо ферментиращи чисти ейлови дрожди. Може да се използва до 20% пшеница. Изключително мека вода. Традиционно се използва програма стъпка по стъпка на смилане, макар и добри резултати да могат да се получат при едно смакчване при 65С. Ферментира при прохладни температури между 15 – 18С, макар много пиворари в Кьолн да предпочитат 21С. След това се държи в складови резервоари минимум 1 месец.

Параметри: OG : 1.044 – 1.050
IBUs : 20 – 30 FG : 1.007 – 1.011
SRM : 3.5 – 5 ABV : 4.4 – 5.2%

 

4. Американско пшеничено или ръжено пиво /American wheat or rye beer/

Търговски марки: Bell’s Oberon, Anchor Summer Beer, Pyramid Hefe-Weizen, Harpoon UFO Hefeweizen, Widmer Hefeweizen, Sierra Nevada Unfiltered Wheat Beer, Anderson Valley High Rollers Wheat Beer, Redhook Sunrye, O’Hanlon’s Original Rye Beer .

Аромат: Характеристиките на пшеницата или ръжта са от слаби до умерени. Приема се неголяма малцова сладост. Етерите са умерени до нулеви и трябва да отразяват американските дрождови щамове. Карамфилов или бананов аромат е присъщ на немските хефевайцен. Хмеловият аромат може да е от слаб до умерен и може да има или цитросув американски или пикантен цветен характер на благороден хмел. Възможна е незначителна киселинност. Липсва диацетил.

Цвят: От светло жълто до златисто. Прозрачността варира от блестяща до мътна с дрожди, приближаващо се до немския тип хефевайцен. Голяма устойчива бяла пяна.

Вкус: Зърнено пшеничен или ръжен вкус от леко до умерено силно. Може да остане до финала. Възможна е умерена малцова сладост или сух финал. Хмеловият вкус е от слабо до умерено. Етерите могат да са от умерени до нулеви. Без карамфилови феноли. Може да има киселинност на финала.

Орално усещане: Пълнотата от редно-лека до средна. Газировката от средно-висока до висока. При по-силните примери се усеща лека спиртна топлина.

Общо впечатление: Освежаващо пшеничено или ръжено пиво, което може да проявява изключително силен хмелов характер,  много по-слаб дрождов характер, в сравнение с немските си разновидности.

Любопитно: Съществуват различни версии – от леки сладки до сухи, агресивно охмелени със силен пшеничен или ръжен вкус. Може да има и тъмни версии, приближаващи се до дункелвайцен. Ако се използва ръж, пивоварят е длъжен да укаже това. А ако не е указано преобладаващото зърно, то тогава се счита, че това е пшеница.

Състав: Чисти американски ейл дрожди. Може да се произведе като лагер. Гоялмо количество пшеничен малц /често 50% или повече. Американски или благороден хмел. За американското ръжено пиво може да се спазват принципите на замяна на ръжта с пшеница.

Параметри: OG : 1.040 – 1.055
IBUs : 15 – 30 FG : 1.008 – 1.013
SRM : 3 – 6 ABV : 4 – 5.5%

 

Бок – Bock

08 Mar

1. Майбок /хелес бок – майски светъл бок/ Maibock/Helles Bock

Аромат:Малцов аромат от умерен до силен. Често с леки жарени свойства и ниски нива меланоидини. Аромат на благороден хмел от слаб до нулев, често леко пикантен. Чист. Без диацетил. Плодови нюанси от ниско до нулево. Може да се усеща слаб мирис на алкохол. Възможен е лек мирис на диметилсулфид при влагане на пилс малц.

Цвят: От тъмно златно до светло янтарно. Добра прозрачност. Обилна кремовидна, задържаща се пяна.

Вкус: Преобладава богат вкус на континентални европейски блед /светъл/ малц /с жарени нотки и мелоноидини. Слаба или никаква карамелизация. Може да има лек вкус на диметиллсулфид. Вкусът на благороден хмел е от умерен до нулев. Възможни са слаби пикантни или пиперливи свойства от хмела и/или алкохола. Умерена хмелова горчивина. Вкусът е чист, без плодови нюанси и диацетил. Добре изразен, ненатрапчив, с умерено сух финал, в който може да се усеща вкус както на малц, така и на хмел.

Орално усещане: Средно пълно тяло. Газировка от умерена до умерено висока. Чисто и гладко без рязкост и трептене. Може да се усеща лека топлина от алкохола.

Общо впечатление: Относително светло, силно, малцово лагер пиво. Разработено с цел да се поддържа баланса на границата между мекост и по-наситен цвят. Хмеловият характер обикновено е по-очевиден, за разлика от другите бок бири.

Любопитно: Разработен относително скоро, в сравнение с останалите бок пива. Пие се главно през пролетта и месец май. Може да се смята за светла версия на традиционния бок, или мюнхенско светло, произведено с бок сила. Бидейки достатъчно малцова, у тази бира обикновено е  по-изразен тъмния богат вкус на малца, отколкото в традиционния бок. Може да бъде по-сух, хмелов и горчив от обикновените бок бири. Хмелът компенсира по-ниските нива на меланоидини. Съществува лек спор дали термините Хеллес /светъл/ Бок и Май /майски/ Бок са синоними. Повечето смята, че са идентични. Но някои смятат, че майбок бирата се явява фест /празничен тип бира. Плодовите нюанси се дължат на мюнхенския и други специални малцове, а не производни етери от процеса на ферментация на маята.

Състав: Основата е съставена от пилс и/или виенски малц и немски мюнхенски малц, който придава характер. Без  немалцови добави. Благороден хмел. За предпочитане е мека вода за да се избегне рязкост. Чисти лагер дрожди. Типичен пивоварен метод, но варенето отнема по-малко време от приготвянето на традиционните бокове, за да се намали цветообразуването.

Параметри: G : 1.064 – 1.072
IBUs : 23 – 35+ FG : 1.011 – 1.018
SRM : 6 – 11 ABV : 6.3 – 7.4%

Търговски марки: Ayinger Maibock, Hacker-Pschorr Hubertus Bock, Einbecker Mai-Urbock, Augustiner Hellerbock, Hofbrau Maibock, Capital Maibock, Victory St. Boisterous, Gordon Biersch Blonde Bock

2. Традиционен бок /Traditional bock/

Аромат: Силен мирис на малц, често с умерено богати меланоидинни или прожарени нотки. Липсва хмелов аромат. Може да се усеща слабо алкохол. Чист. Без диацетил. Плодовите етери са от слабо до нулево ниво.

Цвят: От светло медно до тъмно кафяво, често с привлекателни гранатови оттенки. Добра прозрачност, въпреки тъмния цвят. Обилна, кремовидна паяна с кремав цвят.

Вкус: Сложна малцовост. Преобладава богат вкус на мюнхенски и виенски малц, които привнасят меланоидинния и прожарения вкус. Може да присъстват карамелени нотки, дължащи се на отварната каша и продължителното варене. Хмеловата горчивина е достатъчна само да поддържа малцовия вкус, което позволява неголяма сладост, оставаща до финала. Добре изразен, ненатрапчив. Чист вкус без етери или диацетил. Отсъства хмелов вкус. Отсъства прожарен или прегорен вкус.

Орално усещане: Пълнота от средно до средно пълна. Газировка от умерено до умерено ниско. Може да се усеща съвсем слаба алкохолна топлина, но никога горещина. Гладно, без рязкост или трептене.

Общо впечатление: Тъмна, силна, малцова лагер бира.

Любопитно: Заражда се в северногерманския град Айнбек, който се явява пивоварен център, известен с експорт по време на Ганзейския съюз /14 – 17 в./. Названието „бок” произхожда от разговорното название „Айнбек” с баварски диалект, което се използвало след като пивото попаднало в Мюнхен. Думата „бок” значи също козел в немския език и често се използва в лога и реклами. Отварачна каша и продължително варене изграят важна роля в развитието на вкуса. Те усилват карамеловия и меланоидинов аспект на вкуса. Плодовостта се дължи на мюнхенския и други специални малцове, а не на етерите, появили се в следствие на ферментацията на дрождите.

Състав: Мюнхенски и виенски малц, рядко съвсем малко тъмен жарен малц за придаване на цвят. Никога не се използват каквито и да било други немалцови съставки. Използването на континентални европейски сортове хмел. Чисти лагер дрожди. Твърдостта на водата може да варира. Най-подходяща е умерено карбонатната вода, характерна за региона на Мюнхен.

Параметри: OG : 1.064 – 1.072
IBUs : 20 – 27 FG : 1.013 – 1.019
SRM : 14 – 22 ABV : 6.3 – 7.2%

Търговски марки: Einbecker Ur-Bock Dunkel, Aass Bock, Great Lakes Rockefeller Bock

3. Доппелбок /Двоен бок – Doppelbock/

Аромат: Изключително силна малцовост. При по-тъмните верснии има значителен меланоидинен и често поджарен мирис. Приемлив е лек карамелен мирис поради продължителното варене. В по-светлите версии се усеща силно малцово присъствие с нотки на меланоидини и поджареност. Отсъства хмелов мирис. Макар у светлите версии да е възможен съвсем лек аромат на благороден хмел. Липсва диацетил. В по-тъмните варианти може да присъства /но не задължително/ умерено нисък плодов аромат, често описван като синя слива, слива или оцет. Той може да възникне като реакция, произлизаща от самия малц в процена на варене. В повечето тъмни версии може да се усеща съвсем лек шоколадоподобен аромат, но никога прегорен или изгорени ароматнисъединения. Може да присъства умерен мирис на алкохол.

Цвят: От тъмно златно до тъмно кафяво. Тъмните версии могат да имат рубинен оттенък. Добра прозрачност. Обилна, кремовидна и устойчива пяна. Цветът варира в зависимост от типа основа – бяла за светлите версии, кремава за тъмните версии. При по-силните версии може да се наблюдава отделена пяна, сякаш стояща на крачета.

Вкус: Изключително богат и малцов. У тъмните версии значителен обем меланоидини, често жарен вкус. Светлите версии имат силен малцов вкус, и по-малко меланоидини и поджарени нотки. При тъмните варианти може да има съвсем лек шоколадов вкус, който никога не се усеща като прегорен или изгорен. Чист лагер вкус без диацетил. Неголяма плодовост /синя слива, слива, оцет/ в тъмните видове. Неизменно възниква усещане за алкохолна сила, но то трябва да е ниско до нулево. Хмеловият аромат е слаб до нулев. Хмеловата горчивина варира от умерена до умерено ниска, като винаги позволява на малца да преобладава във вкуса. Повечето версии са достатъчно сладки. Сладостта идва от хмела. Светлите ваианти имат сух финал.

Орално усещане: Пълнотата е от средно пълна до пълна. Газировката – от умерена до умерено ниска. Изключително гладко без рязкост или трептене.

Общо впечатление: Излючително силен и богат лагер. По-значителна версия на традиционния и светлия бок.

Любопитно: Баварски специалитет, първоначално варен в Мйнхен от братята  в манастира St . Francis of Paula. Първоначалните вресии са били с по-кратка ферментация, в сравнение с модерната интерпретация, следователно по-сладки и по-слаби. Били са наричани „течен хляб” сред монаците. Терминът „двоен” се свързва с мюнхенските потребители. Много допелбок бири имат имена, които завършват на –атор, или са свързаи с прототипа Salvator /savior – спасител/, с цел печелене на популярност. Повечето разновидности на това пиво имат тъмен цвят и в тях могат да бъдат открити карамелизиращи и меланоидинни ефекти от отваръчната каша. Но редом с тях съществуват и светли версии. Светлите не се отличават с такова богатство на вкуса, както тъмномалцовите.

Състав: Пилс и/или виенсик малц за светлите разновидности /с добавка на мюнхенски/ и мюнхенски и виенски малз за тъмните версии. Понякога с добавка от малко тъмни малцове, както например Карафа. Благороден хмел. Твърдата вода варира от мека до умерена карбонатна. Чиста лагер май. Традиционно се произвежда по кашов отваръчен метод.

Параметри: OG : 1.072 – 1.096+
IBUs : 16 – 26+ FG : 1.016 – 1.024+
SRM : 6 – 25 ABV : 7 – 10+%

Търговски марки: Paulaner Salvator, Ayinger Celebrator, Spaten Optimator, Tucher Bajuvator, Augustiner Maximator, Weihenstephaner Korbinian, Weltenburger Kloster Asam-Bock, EKU 28, Eggenberg Urbock 23, Samichlaus, Bell’s Consecrator, Moretti La Rossa

4. Айсбок /леден бок – Eisbock/

Аромат: Преобладаващ балансиран богат, интензивен малцов и явно присъстващ алкохолен. Липсва хмелов аромат. Няма диацетил. Може да присъстват значителни плодови етери, в частност напомнящи сливи, сини сливи или грозде. Мирисът на алкохол не трябва да е рязък или силен.

Цвят: От тъмно медно до тъмно кафяво с красиви рубинени оттенки. Добра прозрачност. Съдържанието на алкохол е по-високо от средното. Ниската карбонизация може да повлияе отрицателно на устойчивостта на пяната. Често се наблюдават т.нар. „крачета”.

Вкус: Богат, сладък, малцов, балансиран със значително присъствие на алкохол. В малцовият вкус може да се усещат меланоидини, немного карамел и понякога слаб шоколадов привкус. Няма хмелов вкус. Хмеловата горчивина само уравновесява малцовата слабост. Няма диацетил. Може да се усещат фруктови етери. Вкусът на алкохола трябва да е мек, да не е рязък или дразнещ. Финалът е малцов и спиртен, като може да се усети сухост. Не бива да е тежък, спиртоподобен. Чист лагер характер.

Орално усещане: Пълнотата е от пълно до много пълна. Карбонизацията е ниска. Значителна спиртова топлота без рязка горещина. Много гладко без рязка острота от алкохол, горчивост или други концентирани вкусове.

Общо впечатление: Необичайно силна, пълна и малцова тъмна лагер бира.

Любопитно: Традиционен специалитет на Kulmbach’. Приготвя се чрез замръзване и последващо отделяне от допелбока на ледената концентрация за постигане на вкуса и съдържанието на алкохол. Айсбок бирата е не просто силен допелбок. Някои от последните дори са по.силни от него. След замръзяването обикновено онема дълго узряване в резервоарите, за да се намали алкохола и подобри баланса между малц и алкохол. Ако има плодовост, тя се дължи на мюнхенския и други специални малцове, а не е следствие от етери, освободени по време на ферментацията.

Състав: Същия както при доппелбок бирите. Обикновено се произвежда врамките на 7 – 33% об.

Параметри: OG : 1.078 – 1.120+
IBUs : 25 – 35+ FG : 1.020 – 1.035+
SRM : 18 – 30+ ABV : 9 – 14+%

Търговски марки: Kulmbacher Reichelbr a u Eisbock , Eggenberg Urbock Dunkel Eisbock , Niagara Eisbock , Southampton Eisbock